Kendi Kendime Evde Dil Edinmek İçin Ne Yapabilirim?

Herkese yeni bir makaleyle daha merhaba. Normale dönme umudumuzun arttığı, maskesiz günlerimize imrendiğimiz bir dönemden geçerken, bir yandan da çok sık yurtdışına taşınma ya da orada eğitim alma fikri olan öğrencilerim oluyor. Bu aylar yurtdışına kabul için TOEFL ve IELTS gibi sınavlara yoğun olarak girilen bir dönem ve evde kendi kendine dil edinmek için yapabileceği şeyler olup olmadığını soran çok mesaj alıyorum. Daha önce sizlerle paylaştığım “Dil Edindiren Uygulamalar” başlığı altında üç makalem var. Ayrıca özellikle ev ortamında dil edinirken ihtiyaç duyacağınız motivasyon ve düzeni sağlamanıza yardımcı olacak metotları paylaşmıştım sizinle. Bu hafta bu yazımda o makalelerimin linklerini bulacaksınız ve ayrıca da yeni bazı pratik fikirler vereceğim size. Hadi gelin şimdi içeriğe girelim.

 

İlk başta dil edindiren uygulamalar üzerine olan makalelerimle ilgili kısa bilgiler verip altlarında da linklerini paylaşacağım:

  • Ben dil edindirme uygulamalarını “Dil edindirme amaçlı olanlar” ve “Dil edinirken ihtiyacınız olanlar” başlıklarıyla iki alt gruba ayırmıştım. Bu yazı dizisinin ilkinde doğrudan dil edindirmeyi amaçlayan uygulamalarla ilgili açıklayıcı bilgileri bulabilirsiniz.

https://www.linkedin.com/pulse/seda-yekeler-den-dil-edindiren-uygulamalar-seda-yekeler/

  • Yazı dizimin ikinci bölümünde ise Kelime Çalışma (Vocabulary) Uygulamaları ve Okuma (Reading) Uygulamaları bulunuyor. Uygulamaları yine tek tek ele alarak artıları ve eksilerini de yazımda belirttim.

https://www.linkedin.com/pulse/seda-yekeler-den-dil-edindiren-uygulamalar-2-seda-yekeler/

  • Üçüncü ve son bölümde de Dinleme/İzleme Uygulamaları, Pratik Yapma – Konuşma Uygulamaları ve Yazma ve Yazmaya Yardımcı Uygulamalar var.

https://www.linkedin.com/pulse/seda-yekeler-den-dil-edindiren-uygulamalar-3-seda-yekeler/

Şimdi sıra kendinize uyacak bazı teknik ve metotları kullanarak yukarıdaki uygulamalardan ya da katıldığınız eğitimlerden en üst düzey yararı sağlamaya geldi. Aşağıda dil ediniminde size avantaj sağlayacağını düşündüğüm metotları paylaşıyorum:

  • Hafıza Sarayı – Mind Palace – Method of Loci. Bu yöntem kelime (vocabulary) çalışmakta zorlanan ve kendisine yeni teknikler arayanlar için kullanılacak bir yöntem. Kelimeleri anlamlarına da uyacak şekilde sanal bir haritaya yerleştirmeyi öneren bu yöntem hakkında detaylı bilgi edinmek için aşağıdaki linke tıklayarak makaleye gidebilirsiniz.

https://www.linkedin.com/pulse/haf%C4%B1za-saray%C4%B1-mind-palace-method-loci-seda-yekeler/

  • Pomodoro Tekniği özellikle çalışmak için masa başına oturamayan ya da oturduktan sonra odaklanma sorunu yaşayan öğrenciler için bir metot öneriyor. Çalışma süresini verimli kullanmayı ve dikkat dağıtan dış etkenlerden uzak kalmayı sağlayacak bir metot olarak tüm öğrencilerime tavsiye ediyorum ben de.

https://www.linkedin.com/pulse/pomodoro-tekni%C4%9Fiyle-dil-ediniminizi-planlay%C4%B1n-seda-yekeler/

  • Son olarak da yakın bir zamanda kaleme aldığım “Eğitimde Başarının Formülü” başlıklı yazımı okumanızı öneriyorum. Bu yazımda da ders çalışmaya hazır olabilmeniz için bilimsel olarak kanıtlanmış yaşamsal ipuçlarını vermeye çalıştım. Bu yazımda paylaştığım 5 maddelik yaşam planı eğitim hayatınızdaki başarınızı çok yukarılara taşıyacaktır. Özellikle genç öğrencilere alışkanlık sağlamak açısından mutlaka bu yazımdaki konulara dikkatinizi vermenizi tavsiye ederim.

https://www.linkedin.com/pulse/e%25C4%259Fitimde-ba%25C5%259Far%25C4%25B1n%25C4%25B1n-form%25C3%25BCl%25C3%25BC-seda-yekeler/?trackingId=jk%2BmdfVUR6D%2BzS9uVHxItw%3D%3D

Eğer siz de dil edinmeyi bir hedef değil daha kaliteli ve keyifli bir hayat için bir araç olarak görürseniz, dil edinim süreciniz sizin için keyifli bir oyuna dönüşebilir. Doğru bir dil eğitimi, sizin bu eğitime yaklaşımınıza da şekil verecek ve planlı bir ilerleme sağlayarak üzerinizdeki stresi optimum seviyeye indirgeyecektir. Hayatımızın kaçınılmaz bir gerçeği olan teknolojik aletleri dil edinim sürecinde düşman olmaktan çıkarıp dost haline çevirebilirseniz hem başarınız artar hem de telefon bağımlığımız olumlu bir alana yönlendirilmiş olur. Yukarıda da söylediğim gibi yabancı dil sınavlarına çok yoğun girilen bu dönemde sıkça sorulan bir soruya toplu cevap niteliğinde bir yazı oldu bu. Okuyucular için de birçok yazımın bir arada olduğu faydalı bir makale olduğunu umuyorum.

Haftaya yeniden görüşmek dileğiyle…

Seda Yekeler

0
Seda Yekeler Sorularınızı Cevaplıyor!