Lingoterapi

Lingoterapi Nedir?

Korkularını yenerek varoluşsal boşluklarınızı yabancı DİL EDİNİMİ ile dolduran öğrenme terapisi kuramı.

Lingoterapi kuramının kurucusu dil bilimci Seda Yekeler, çağımızda insanlarımızın en önemli psikolojik sorununun, boş zamanları olmamasından şikayet ederek yaşamlarındaki aşırı yüklerin onlarda yarattığı anlamsızlık ve varoluşsal boşluk olduğunu ileri sürmektedir.

Lingoterapi Yunanca ’da ‘’dil’’ anlamına gelen ‘’lingo’’ ve ”terapi” kelimelerinin birleşmesinden meydan gelmektedir. Lingoterapi, hayatın her anında sahip olduğunuz korkular sebebi ile en iyi imkanlar ve koşullar altında bile zihninizin başarısız olacağına dair yaydığı titreşimlerin yok edilerek yabancı dil edinimi ile zihne terapi yaptırma yöntemidir. Yekeler, insanın yanlış yapmaktan korktuğu her duruma direnerek ve mücadele ederek karşı koyabileceğini ve zihnin kendi kendine oluşturduğu engelleri tıpkı karadutun lekesini ancak karadut yaprağının çıkarabildiği gibi yine zihnin kendisinin lingoterapi vasıtası ile aşabileceğini söyler. Ancak insanın yaşama sımsıkı tutunması,  hayatını anlamlı kılması için 21. yüzyıl koşullarına ve gerekliliklerine uygun, uğruna yaşayacak ve kendini başka dünyalara sokacak bir sebebi olması gerekir. Hayatlarında anlamsızlık duygusunu yoğun olarak yaşayan bireyler, kendilerini doğru bir şekilde ve hızlı sonuç verecek bir metot ile uğruna yaşamaya değer bir anlam bilinci oluşturarak iç dünyalarında oluşan boşluk duygusunu yok ederek bilişsel varoluşlarını iyileştirirler. İşte bu noktada lingoterapinin rolü iş insanlarının yoğun yaşamlarında, kendi bilişsel gelişimlerine farklı bir bakış açısı vermek ve var olan spektrumlarını yabancı dil edinimi ile zenginleştirerek bilinçli ve görünür hale getirmektir.

21. yüzyılın gelişen teknolojisi ile birlikte iş dünyası daha fazla boş zaman yaratılacağını umarken aksine akıllı telefonların sebep olduğu her daim ulaşılabilirlik ve bilinçsiz sosyal medya kullanımı boş zaman kavramını negatif anlamda etkilemiş ve ‘’ boş zaman yoktur, boşa geçen zaman vardır’’ olgusunu daha ciddi olarak ele almamızı sağlamıştır. Yekeler’e göre yoğun iş hayatından sıyrılıp, kendi iç dünyalarındaki boşluğu fark etmesi gereken bireyler, kimi zaman farkında oldukları, kimi zamanda farkına dahi varamadıkları depresyonlar yaşamaktadırlar. Sürekli olarak zamanlarının yetmediğinden şikâyet eden bireylerin bu şikâyetlerinin altında; enerjilerini doğru kullanmadıkları ve varoluşsal boşlukları yatmaktadır. Bu kişiler, yoğun iş temposunda yaşamın anlamını kendi içlerinde ya da kendi ruhlarında değil de yoğunluktan, elektronik postalardan, iş telefonlarından, iş seyahatlerinden şikâyet etmek ile meşgul olduklarından dolayı dış dünyanın düzelmesi gerektiği inancını besleyerek hataya düşmektedirler. Aslında insanın kendine zaman ve alan yaratarak bu alanda sahip olduğu bu özel zamanı kendi dışlarındaki birine ya da bir şeye bağlamak yerine kendi gelişimine hizmet edecek ve onu dünyaya açacak bir davaya adaması ruhsal boyutunun 21. yüzyıl için en yararlı besinidir.

Yaşama anlam katmak ve edindiği yabancı dil sayesinde kendini dünyaya açmak en önemli değişkenlerden biridir. Hayatınızı anlamlı kılacak araçları düşünürseniz, yaşamınızda anlam her zaman değişebilir ve hiçbir zaman yok olmaz. Birey yaşamı süresince karşısına çıkabilecek tüm olasılıkları kabul etmeli, üretmeli, eserler yaratmalı ve iletişiminin seviyesini yerelden globale çıkararak, sahip olduğu koşullar doğrultusunda kendi gelişimini küresel düzeye taşıyarak ve yabancı dil edinimi sayesinde özgürlüğünü kullanarak yapar. Hepimiz biyolojik, ruhsal ve toplumsal koşullara tabiyiz, bunu unutmamalıyız. Uğruna yaşanacak amacı ve anlam arayışını bu koşulları sekteye uğratarak engellememeli ve hedefleri yerelden globale belirleme ve yükseltme özgürlüğünü lingoterapi ile yaşamanız dileği ile.

 

SEDA YEKELER İLE YABANCI DİL DANIŞMANLIĞI

Yalnızca 1 seanstan oluşan Yabancı Dil Danışmanlığı İngilizce ve  Fransızca dilleri için yapılmaktadır.

Türkiye’de  yalnızca Seda Yekeler  tarafından uygulanan  Lingoterapi seansları, skype, zoom…vb. iletişim araçları üzerinden de yapılabilmektedir.

Lingoterapi seansı öncesinde görüşmenin efektif olması açısından tarafınıza bir anket formu gönderilecek olup, görüşme öncesinde ön hazırlık yapmanız sağlanacaktır.

AMACI NEDİR?

Yabancı dil danışmanlığı, dil edinme yolculuğunu hiç bilmeyenleriniz için YEK Metot ile doğru bir başlangıç yapabilmeniz adına, bilenleriniz için ise sahip olduğunuz yabancı dil bilgisine kişisel gelişiminiz için ya da iş hayatınız için size sosyolojik, kültürel ve psikolojik açıdan katkı sağlar, dünyayı dünyanın dili ile takip eden bir birey olmanız için de sizin yeni bir yaşam tarzı edinmenizi sağlar.

Seda Yekeler ile mentee arasındaki ilişki karşılıklı dayanışma ve etkileşime dayanır. Dil bilimci hocamızın 18 yıllık tecrübelerinden yararlanırken daha az hata yapmayı öğrenenler yapmak istediklerine daha kısa sürede karar verebilir, isteklerine göre kariyer planlama becerileri kazanırlar. Potansiyellerini ortaya çıkarırlar ve geliştirmeyi hedeflerler. Doğru donanım hakkında detaylı bilgi sahibi olurlar.

YABANCI DİL DANIŞMANLIĞI İÇERİĞİ NELERDİR?

 • Evde kendi kendine yabancı dil edinmek isteyenler için teknikler verilir ve program yapılır.
 • Belirli bir eğitimi takip ederek dil edinimine devam edenler için doğru çalışma metotları anlatılır.
 • Ulusal (YDS, YÖKDİL, PAE, PROFICIENCY) ve uluslararası (TOEFL iBT, TOEFL ITP, TOEIC, IELTS, FCE, SAT, TOLES…vb. gibi) sınavlara girmeyi düşünenler ya da girecek olanlar için sınavların içerikleri hakkında detaylı bilgi ve çalışma metotları anlatılarak materyaller önerilir.
 • Kişiye özel dil haritası hazırlanarak kişiye özel yabancı dil eğitim programları hazırlanır.

KİMLER ALMALIDIR?

 • İş hayatına yeni atılmış, hedeflerini henüz belirleyememiş gençler,
 • Kurum kültürüne alışmakta zorlanan, kuruma uyum sağlayacak bireysel planlarını yapmaya çalışanlar,
 • Bildiği yabancı dili kullanmadığı için unuttuğunu düşünüp yeniden hatırlamaya çalışanlar,
 • Dil biliyorum diyerek girdiği işinde konuşamadığı için köşe bucak kaçanlar,
 • Dil edinen çocuklarına faydalı olmak isteyen anneler babalar,
 • Dil bilip unutmamak için o dilde genel kültürünü ve kelime düzeyini arttırmak isteyenler,
 • Üniversitede İngilizce Hazırlık okuyan gençler,
 • Üniversiteye dil bölümünden hazırlanan gençler,
 • Anlıyorum ama konuşamıyorum diyenler.

1 seanstan sonra daha derine inerek devam etmeyi arzulayan katılımcılar haftalık olarak takip sisteminin yapıldığı Lingoterapi seanslarımız ile devam edebilirler.

 

Türkiye’de sadece Seda Yekeler tarafından verilen Lingoterapi seanslarına başvurmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

  0
  Seda Yekeler Sorularınızı Cevaplıyor!