UKDE ’dir edinemediğim her dil içimde…

Her yaştan, her meslekten insana 16 yıldır yabancı dil edindiriyorum. Bugüne kadar tanıdığım birçok yetişkin, özellikle otuzlu yaşlarından sonra “zamanında” edinememiş oldukları bir yabancı dil için pişmanlık duyuyorlar. Benimle yolları kesiştiğinde, onları kendilerini bağladıklarını düşündükleri halatlardan kurtulabilmek ve bir türlü kurtulamamış olmak arasındaki ince çizgide yakalıyorum. Özellikle “bu yaştan sonra olmaz” diyenler, güvende oldukları limandan ayrılmak istemeyenler… Halbuki yaşınız ne olursa olsun, yelkeninizi yabancı dil bilerek dünyaya açılmanın getireceği o müthiş rüzgâr ile doldurduğunuzda, görüş açınız uçsuz bucaksız olacak.

Mesleki anlamda her istediğini elde etmiş, kariyerinin zirvesine ulaşmış iş insanlarının içindeki tek UKDE zamanında bir yabancı dili edinememiş olmak. İçlerindeki dil edinme hevesi ile istek ile gelenler bana bir ömür boyu ilham kaynağı oldu, olmaya da devam edecek. Çünkü 16 yıldır en çok duyduğum cümlelerin içerisinde en sık geçen kelimelerden UKDE kelimesinin oluşturduğu sızı ile kaleme aldım bu yazıyı.

Bugüne kadar tanımış olduğum bütün yetişkin dil edinicileri benim için birer dâhiler. Çünkü mesleki yaşamlarının yoğunluğunda ve ailevi sorumluluklarının arasında bir yandan da sıkı bir disiplin ile yabancı dil edinmeye ve içlerindeki o UKDE’yi yok etmeye ant içiyorlar ve birlikte baş koyuyoruz bu yola. Dediğim gibi; benim için belli bir yaştan sonra dil edinme çabasına devam eden herkes oldukça sıra dışı, olamayanlar ise bu hayatta bir yabancı dil edinmeyerek sıradanlığı kabul edenler.

Bir yabancı dil edinememiş olduğundan dolayı sıradanlığın üzücü bedelini ömrü boyunca ödeyen; ancak büyük bir kararlılıkla artık bunu, dil edinmiş olmanın harika ödüllerine dönüştürmek isteyen siz sevgili dil edinme meraklıları;

HİÇBİR ŞEY İÇİN ASLA GEÇ DEĞİLDİR.

Dil edinmek için tek ihtiyacınız olan şey, nefes almak; çünkü nefes alıyorsan yönetebilirsin ve yönetebilirsen de dil edinebilirsin. Yönetmek derken; zamanını, hayatını, her şeyini…

Bu yazımın size enerji ve cesaret vermesi dileği ile…

Çünkü cesaret demek, bu yolda vereceğin mücadelenin yarısı demek.

 

0
Seda Yekeler Sorularınızı Cevaplıyor!